Exclusive Information Tour on "Green Hydrogen Research and Technology in Germany" by DAAD
06 Ιουλίου 2023

Η DAAD προσκαλεί προχωρημένους διδακτορικούς φοιτητές και μεταδιδακτορικούς ερευνητές από τον Ευρωπαϊκό Χώρο Έρευνας (ΕΧΕ) και τις επιλέξιμες χώρες να συμμετάσχουν σε μια αποκλειστική ενημερωτική περιήγηση με θέμα "Πράσινη έρευνα και τεχνολογία υδρογόνου στη Γερμανία".

Μια μοναδική ευκαιρία να αποκτήσετε από πρώτο χέρι πληροφορίες για τις τελευταίες εξελίξεις στην παραγωγή πράσινου υδρογόνου, τις μεταφορές και τις υποδομές και να συνδεθείτε με φημισμένα γερμανικά ιδρύματα που συμβάλλουν ενεργά στην έρευνα για το πράσινο υδρογόνο, προωθώντας τη συνεργασία και την ανταλλαγή γνώσεων.

Το 2023 GH2-Research Tour θα πραγματοποιηθεί από τις 24 Σεπτεμβρίου έως τις 29 Σεπτεμβρίου 2023, στη Γερμανία, ξεκινώντας από το Ντούισμπουργκ και ολοκληρώνοντας με ένα τελικό δείπνο στη Νυρεμβέργη. Επιπλέον, η DAAD καλύπτει τα έξοδα που σχετίζονται με το πρόγραμμα, όπως η διαμονή, τα ταξίδια στο εσωτερικό της χώρας και τα περισσότερα γεύματα στη Γερμανία.

Ποιες είναι οι προϋποθέσεις;

- Προχωρημένοι διδακτορικοί φοιτητές και μεταδιδακτορικοί ερευνητές από τον Ευρωπαϊκό Χώρο Έρευνας

- Ακαδημαϊκό/επαγγελματικό υπόβαθρο στο πράσινο υδρογόνο

- Ενδιαφέρον για ερευνητική συνεργασία/διαμονή στη Γερμανία

Περισσότερες πληροφορίες και αιτήσεις: DAAD Green Hydrogen Research Tour - DAAD

The DAAD invites advanced doctoral students and postdoctoral researchers from the European Research Area (ERA) and eligible countries to join an exclusive Information Tour on "Green Hydrogen Research and Technology in Germany".

A unique opportunity to gain first-hand insights into the latest advancements in green hydrogen production, transport, and infrastructure and connect with renowned German institutions actively contributing to green hydrogen research, fostering collaboration and knowledge exchange.

The 2023 GH2-Research Tour will take place from 24 September to 29 September 2023, in Germany, starting in Duisburg and concluding with a closing dinner in Nürnberg. Plus, the DAAD covers programme-related costs such as accommodation, domestic travel, and most meals in Germany.

What are the requirements?

- Advanced doctoral students and postdoctoral researchers from the European Research Area

- Academic/professional background in green hydrogen

- Interest in research cooperation/stay in Germany

More information and application: https://www.daad.de/en/study-and-research-in-germany/scholarships/green-hydrogen/research-tour/