Εθελοντική ομάδα Γραφείου Διασύνδεσης Los Carieristas@UOM - Οι αιτήσεις ΑΝΟΙΞΑΝ
16 Ιανουαρίου 2024
logo_LosCarieristas.jpg

Το περίμενες  από καιρό και τώρα γίνεται πραγματικότητα!

Η εθελοντική ομάδα προπτυχιακών φοιτητών ΠΑΜΑΚ «LOS CARIERISTAS»  ενεργοποιείται και πάλι και καλεί όσους και όσες θέλουν να ενταχθούν στην ομάδα και να αναλάβουν συγκεκριμένους ρόλους και καθήκοντα.

Πως μπορείς να προσφέρεις στην ομάδα;

1.     Ξεναγήσεις Team

Το ΠΑΜΑΚ δέχεται επισκέψεις από γυμνάσια και λύκεια, για να ενημερωθούν για τα τμήματα του πανεπιστημίου, να δουν τις παροχές και τις εγκαταστάσεις που προσφέρονται. Εσύ, σε συνεργασία με το τμήμα δημοσίων σχέσεων του ΠΑΜΑΚ, θα είσαι εκεί για να τους ξεναγήσεις και να τους λύσεις κάθε απορία.

• Δεξιότητες παρουσίασης
  • Επικοινωνιακές ικανότητες
  • Ομαδικότητα
  • Εξοικείωση με τους χώρους του Πανεπιστημίου
  • Γνώση Ξένης Γλώσσας

2.   Research Team

Η ομάδα θα διεξάγει έρευνες, τις οποίες θα αξιοποιήσει αναλύοντάς τες στατιστικά. Εσύ, καλείσαι να συμμετέχεις στο σχεδιασμό και την διεξαγωγή ποσοτικών και ποιοτικών ερευνών, και στη στατιστική ανάλυση (σε περιβάλλον excel) και την παρουσίαση/ερμηνεία των δεδομένων, σε συνεργασία με τα στελέχη του Γραφείου Διασύνδεσης.

Επιθυμητά προσόντα:

• Άριστη γνώση MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Internet)
  • Εμπειρία σε στατιστικές αναλύσεις
  • Προσήλωση
  • Υπευθυνότητα
  • Εχεμύθεια
  • Ανάληψη ευθυνών

3. Content Team

Η ομάδα θα πραγματοποιήσει πολλές δράσεις, γι’ αυτό χρειάζεται κάποιον να αποθανατίζει την κάθε στιγμή! Οι αρμοδιότητές σου, όμως, δεν σταματάνε εκεί. Καλείσαι να σκεφτείς ευφάνταστες ιδέες για βίντεο, που θα εξυπηρετούν τους σκοπούς της ομάδας, και να τις κάνεις πραγματικότητα, σκηνοθετώντας και μοντάροντάς τις.

• Δημιουργικότητα και φαντασία
  • Ομαδικότητα
  • Γνώσεις εργαλείων Google forms, newsletter
  • Εξοικείωση με περιβάλλοντα για μοντάρισμα και επεξεργασία βίντεο
  • Ενδιαφέρον και δεξιότητες σεναρίου και σκηνοθεσίας
  • Αν έχεις δικό σου εξοπλισμό είσαι το ιδανικό  μέλος για αυτή την ομάδα (δεν αποτελεί προϋπόθεση συμμετοχής)

4. Εκδηλώσεις Team

Η ομάδα θα συμμετέχει στη διοργάνωση εκδηλώσεων του Γραφείου Διασύνδεσης και του ΠΑΜΑΚ γενικότερα, με σημαντικότερη τις «Ημέρες Καριέρας ΠΑΜΑΚ» στις 11 & 12 Απριλίου 2024.  Εσύ, καλείσαι να πλαισιώσεις τις εκδηλώσεις με back office εργασία και να είσαι παρών/παρούσα στις εκδηλώσεις εκτελώντας χρέη γραμματειακής υποστήριξης και υποδοχής.

• Συνέπεια και Υπευθυνότητα
  • Επίλυση προβλημάτων και διαχείριση κρίσεων
  • Επικοινωνιακή Ικανότητα
  • Εξοικείωση με χρήση MS Office
  • Ομαδικό  πνεύμα
  • Ευελιξία και προσαρμοστικότητα
  • Εχεμύθεια

Διάλεξε την ομάδα που σου ταιριάζει καλύτερα και κάνε την αίτησή σου εδώ. Η επιλογή της επόμενης γενιά των Los Carieristas θα γίνει με βάση την αίτηση και τη συνέντευξη που θα πραγματοποιηθεί από το Γραφείο Διασύνδεσης.

Γιατί να συμμετάσχεις στους LOS CARIERISTAS?

Αν δεν έχεις βγει ακόμη στην αγορά εργασίας, ο εθελοντισμός είναι ένα εύκολο πρώτο βήμα για να δοκιμαστούν οι ικανότητές σου, να δεις πώς λειτουργεί η αγορά και να χτίσεις το βιογραφικό σου. Η συμμετοχή σου στην εθελοντική ομάδα των Los Carieristas@UOM θα σου επιτρέψει να καλλιεργήσεις τις ήδη υπάρχουσες δεξιότητές σου και να αναπτύξεις καινούργιες. Λαμβάνοντας μέρος ενεργά στις εκδηλώσεις της ομάδας θα δικτυωθείς και θα δώσεις την ευκαιρία σε μελλοντικούς πιθανούς εργοδότες να σε δουν εν ώρα δράσης!

Το γραφείο διασύνδεσης, θα  φροντίσει για την διεξαγωγή workshops τα οποία θα σε βοηθήσουν στην εθελοντική σου δράση και θα σε εμπνεύσουν. Μην ξεχνάς τις συμβουλευτικές υπηρεσίες  σχεδιασμού σταδιοδρομίας τις οποίες θα έχεις την δυνατότητα να απολαύσεις με τους επαγγελματίες του γραφείου διασύνδεσης.

«Ντύσου» και εσύ Los Carieristas  και έλα στην ομάδα μας.

Υποστηρικτής ομάδας: Deloitte Greece